W VI Niedzielę Wielkanocy (22.05.2022 r.) odbyliśmy kolejną (6. w tym roku) pieszą pielgrzymkę do Maria Gugging. Przy pięknej słonecznej pogodzie grupa trzydziestu pięciu pątników wyruszyła na pielgrzymkowy szlak. Każdego razu podążając za naszym krzyżem pielgrzymkowym, na którym wyryte są słowa: „Przez Maryję do Jezusa”, uświadamiamy sobie, że religia nie dotyczy tylko duszy, ale jest sprawą całego człowieka: duszy i ciała. – Ja swój trud i post – mówi jedna z uczestniczek – ofiaruję za moją rodzinę, aby wróciła do Pana Boga. – Mój syn ma bardzo ważny egzamin, nie mogę mu inaczej pomóc jak poprzez modlitwę – dopowiada inna uczestniczka. – Ja dziękuję Matce Najświętszej za wysłuchane moje prośby – słychać cichy głos pielgrzyma. Tak bardzo ważne jest, aby do tych pobożnych wzlotów modlitwy myślnej dodać wysiłek wędrówki – zauważa młoda dziewczyna – kiedy to będziemy umieli połączyć, wtedy nasza wiara umocni się. Czyż nie tak powinniśmy przeżywać każdą pielgrzymkę – pyta?
Myślą przewodnią naszego pielgrzymowania były słowa sł. Bożego Bogdana Jańskiego założyciela księży zmartwychwstańców: „Zaczynam się modlić; ale jakże ciężko obrócić serce, gdzie się obracać odzwyczaiło.”
Kim był(i) założyciele i współzałożyciele Zgromadzenia Zmartwychwstańców?
Bogdan Jański przyszedł na świat w Lisowie koło Grójca w 1807 r. Mimo, że opiekował się swoimi młodszymi braćmi, uczył się bardzo dobrze. Po skończonym prawie i ekonomii, został profesorem w tworzącej się Politechnice Warszawskiej. Ale widocznie to wielkie miasto, jakim była Warszawa, przyczyniło się do utraty wiary. Opuszcza Warszawę i udaje się na dalsze studia do Londynu i Paryża. Tu spotkał Adama Mickiewicza, i nawet zamieszkał w jego domu. Jest redaktorem Pielgrzyma Polskiego, a w 1835 r. rozpoczyna tworzenie Bractwa Służby Narodowej.
Do bractwa przychodzi bardzo wielu młodych ludzi, wsród nich Hieronim Kajsiewicz i Piotr Semenenko. Tych dwóch Jański wysyła na studia do Rzymu. Podejmują studia teologiczne w Kolegium św. Stanisława. Był to początek wspólnoty, która przekształciła się w zgromadzenie zmartwychwstańców.
Hieronim Kajsiewicz był prawnikiem, ale i też powstańcem 3. pułku ułanów pod Dwernickim. Kajsiewicz, tak jak i Bogdan Jański, stracił wiarę. Będąc rannym pod Nową Wsią ślubował: Jeśli ocaleję, wstąpię do zakonu. Emigruje do Francji. Tu na swojej drodze spotyka Mickiewicza i Jańskiego. Kończy z bezbożnictwem. Po nawróceniu staje się nie tylko gorliwym kaznodzieją, ale też teologiem i poetą, który porywa Polaków.
Piotr Semenenko (jego portret wisi w naszym polskim kościele w Wiedniu), pochodził z rodziny, gdzie ojciec był prawosławnym Rosjaninem, a matka kalwinką. Semenenko potajemnie przyjmuje pierwszą Komunię świętą w Kościele katolickim. On też, jak jego współtowarzysze traci wiarę. Dzieje się to podczas studiów w Wilnie, potem w powstaniu. Wyjeżdża do Paryża, tam na swojej życiowej drodze spotka Mickiewicza i Jańskiego. Po skończonych studiach teologicznych, zostaje niezwykle zdolnym, pobożnym i gorliwym księdzem. Czytając ich życiorysy jestem przekonany, że tak jak oni, wielu też innych w tym okresie zadawali sobie pytanie,: Jeśli jest Bóg, to dlaczego dopuścił, że Polska jest w niewoli?
Czyż i my w obecnym czasie, czasie pandemii i różnych zbrojnych konfliktów (Ukraina) nie pytamy: Boże, gdzie jesteś, dlaczego nie interwenujesz, dlaczego tylu niewinnych ludzi musi umierać?
Naszą pielgrzymkę zakończyliśmy Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz Drogą Krzyżową. Uwieńczeniem była Msza św., którą odprawił i homilię wygłosił ks. Maciej Cepielik CM.
P.S. Wszystkim uczestnikom pielgrzymki serdecznie dziękujemy, a szczególnie p. Natalce za z serca płynące rozważania różańcowe.
Następna pielgrzymka jest planowana w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej (niedziela 12.06.2022r.) Wiecej info. ukaże się na stronie naszego radia.
Autor tekstu: Stanisław S.
Kazanie ks. Macieja Cepielika CM wygłoszone 22.05.2022 r. podczas Mszy Św. na zakończenie pieszej pielgrzymki do Maria Gugging: