W uroczystość liturgicznego wspomnienia św. Barbary 4 grudnia 2019 r. liczna grupa Polaków, i nie tylko, zgromadziła się w kaplicy św. Stanisława Kostki przy Kurrentgasse 2, 1010 Wien.

Mszę Św. celebrował oraz homilię wygłosił ks. Rafał Bochen. Modlitwie różańcowej przewodniczył kleryk Mateusz.

Obraz w kaplicy św. Stanisława Kostki w Wiedniu przedstawiający św. Barbarę, która przychodzi z Komunią Świętą. Na miejscu gdzie stało jego łóżko jest obecnie ołtarz.

 

 

Św. Stanisław Kostka należał do bractwa św. Barbary, patronki dobrej śmierci. Nie zawiódł się. Kiedy w grudniu 1566 r. w czasie swojego pobytu w Wiedniu znalazł się w śmiertelnej chorobie na łożu boleści, a właściciel wynajętego przez Kostków domu nie chciał jako zaciekły luteranin wpuścić kapłana z Wiatykiem, wtedy zjawiła mu się św. Barbara i przyniosła Komunię świętą. Powrót do zdrowia zawdzięczał cudownej interwencji Matki Bożej. Opowiadał potem w nowicjacie w Rzymie, że ujrzał Maryję z Dzieciątkiem Jezus, które złożyła mu na wyciągnięte ręce. Otrzymał wtedy polecenie wstąpienia do Towarzystwa Jezusowego.

Czczona jest jako patronka dobrej śmierci, przede wszystkim przez tych, którzy na śmierć nagłą i niespodziewaną są najbardziej narażeni: górnicy, hutnicy, marynarze, rybacy, żołnierze, kamieniarze, więźniowie itp. Polecali się jej wszyscy, którzy chcieli sobie uprosić u Pana Boga śmierć szczęśliwą. Przedstawiana jest jako trzymająca w ręku kielich i Hostię. Legenda mówi, że tuż przed śmiercią anioł przyniósł jej Komunię św. 

Święta Barbaro, módl się za nami!

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *