Kalendarz adwentowy 2022

„Duchowe przesłanie Adwentu […] kieruje naszą uwagę ku ponownemu przyjściu Pana w chwale, na końcu dziejów. Adventus to łacińskie słowo, które można tłumaczyć jako «przyjście», «przybycie», «obecność».” […]

Benedykt XVI, Homilia w I Niedzielę Adwentu, Rzym, 30.11.2008, Bazylika św. Wawrzyńca za Murami

 

[…] „sensem chrześcijańskiej nadziei, o której przypomina nam Adwent, jest wierne oczekiwanie, gotowość do działania i radosne otwarcie na spotkanie z Panem. On przyszedł w Betlejem, aby pozostać z nami, na zawsze.” […]

Jan Paweł II, Katecheza podczas Audiencji Generalnej, Watykan, 17.12.2003

 

Adwent jest radosnym czasem oczekiwania na przyjście Chrystusa. To okres wspomnień i tęsknot, okres nadziei i modlitwy – wyjątkowy czas skłaniający do przemyśleń i refleksji. Zapraszamy wszystkich do przeżycia go razem z Radiem Droga! Codziennie, od 1 do 24 grudnia, na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo okienko niespodziankę na dany dzień, a w każdym z tych okienek odkryjecie szczególne treści.

Po zeszłorocznym sukcesie „poetyckich okienek”, postanowiliśmy również w tym roku pozostać przy poezji, a nasz kalendarz adwentowy 2022 w całości poświęcić współczesnej twórczości poetyckiej sióstr zakonnych i kapłanów polskich. 24 okienka pięknej, wartościowej i wzruszającej poezji, która odkrywa przed czytelnikiem niezwykłą głębię duchową, pobudzając do przemyśleń i inspiracji.

Treści wierszy nie możemy ujawnić, gdyż nie byłoby niespodzianki! Zdradzamy natomiast nazwiska ich autorów, dziękując im wszystkim z całego serca za wyrażenie zgody na opublikowanie ich twórczości na stronie Radia Droga.

Wśród wybranych autorek znajdują się siostry-poetki ze Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety – s. M. Karolina Węgrowska i s. Maria Cecylia, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu – s. Bożena Anna Flak, s. Amata Jolanta Nowaszewska i s. Alma Alicja Pachuta. Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego reprezentuje s. Urszula Michalak, a Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi s. Teresa Błaszczyk. Wybrani przez nas księża-poeci to ks. prof. Jerzy Szymik – kapłan Archidiecezji Katowickiej,  współpracujący z tygodnikiem „Niedziela” częstochowianin ks. Tomasz Podlewski, oraz o. Jan Mazur z Towarzystwa Jezusowego i ks. dr Marek Chrzanowski ze Zgromadzenia Księży Orionistów.

Oprócz utworów żyjących sióstr i kapłanów sięgnęliśmy po poezję zmarłych już autorów – s. Marii od Jezusa Miłosiernego z Klasztoru Sióstr Karmelitek Bosych w Gdyni, która w 2001 r. w wieku 39 lat zginęła w wypadku samochodowym, oraz księży – Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II (1920-2005), ks. kard. Andrzeja Deskura (1924-2011), jednej z najwybitniejszych postaci Kurii Rzymskiej oraz przewodniczącego Papieskiej Komisji Kinematografii i Radia/Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu) i ks. infułata prof. Bonifacego Miązka (1935-2018), wybitnego historyka literatury i wieloletniego wykładowcy literatury polskiej w Instytucie Slawistki Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Strona wykorzystuje pliki cookies. W każdym momencie możesz wyłączyć ich obsługę. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.
Polityka Prywatności
Zarządzanie plikami cookies
ROZUMIEM