W sobotą 23.07.2022 r. odbyliśmy autokarową pielgrzymkę do Mariazell i Maria Schutz.
Sanktuarium w Mariazell jest poświęcone Matce Bożej Matce Austrii i jest sanktuarium trzech narodów: Austrii, Czech i Węgier. Sama miejscowość położona jest na wysokości 860 m n.p.m pośród otaczających ją Alp. Historia tego cudownego miejsca sięga roku 1157. Mnich Magnus, wysłany przez opata Otkera z benedyktyńskiego klasztoru św. Lambrechta, aby krzewić wiarę i zakłożyć nowy klasztor, zabiera w drogę z sobą małą figurkę Matki Bożej wyrzeźbioną z drzewa lipowego. Wieczorem 21 grudnia napadnięty przez zbójców, zaczyna uciekać. Niestety potężny głaz toruje mu drogę. Wystraszony i widzący zbliżające niebezpieczęństwo, kładzie na tym potężnym kamieniu swoją figurkę i zaczyna modlić się żarliwie i prosić Matkę Bożą o pomoc. W tym momencie skała zaczyna pękać, sprawiając, że dalsza droga staje się wolna. Minich Magnus poczytuje to za cud za wstawiennictwem Matki Bożej. Pod koniec swojej podróży umieszcza figurkę na pniu drzewa i zaczyna budować „celę” wokół niej. Jako, że całość przypomina zakonną celę, Mariazell zawdzięcza swoją późniejszą nazwę legendzie o Marii w celi. Dzisiaj ta piękna figura Maryi jest czczona jako Magna Mater Austriae (Wielka Matka Austrii).
Po Drodze Krzyżowej w bazylice przed cudowną figurką uczestniczyliśmy w Mszy św. sprawowanej przez naszego opiekuna duchowego ks. Marcina Głąbka, nowo wyświęconego kapłana diecezji katowickiej. Po Mszy św. każdy z uczestników otrzymał błogosławieństwo prymicyjne.
Następnym celem naszej pielgrzymki było oddalone około 65 km od Mariazell sanktuarium Matki Bożej w Maria Schutz.
Historię tego miejsca można przeczytać na różnych stronach internetowych i nie tylko. Ludzie, którzy przez wieki aż do dnia dzisiejszego nawiedzają to miejsce, oprócz czerpania wody z cudownej małej studzieńki, która znajduje się za ołtarzem, przede wszystkim „oczyszczają swoje wnętrze” w Sakramencie Pojednania i Komunii Świętej. Kiedy w 1679 r. w Austrii szalała zaraza, ludzie udawali się do tego miejsca i niektórzy pijąc wodę z małego źródełka zostali uwolnieni od zarazy. Za te cudowne uzdrowienia mieszkańcy Schottwien podjęli zobowiązanie, aby wybudować kaplicę Matce Bożej. Jej budowa rozpoczęła się w 1721 roku. Przy wzniesieniu tej kaplicy pomagali nie tylko ludzie świeccy, ale też osoby duchowne. Wśród nich był o. Eligius – franciszkanin pochodzący z Mürzzuschlag. Zmęczony po ciężkiej pracy zasnął przy fontannie. Po przebudzeniu, zawołał, że gdyby miał nazwać to miejsce, to nazwałby je „Opieką Maryi”. Tak też zostało nazwane to miejsce – Maria Schutz.
Po nawiedzeniu kościoła i modlitwie udaliśmy się na wspólny posiłek.
Opr. Stanisław S.
Kazanie ks. Marcina Głąbka wygłoszone 23.07.2022 r. podczas Mszy Św. w Mariazell:
P.S. Nastąpna nasza pielgrzymka odbędzie się 20 sierpnia do Loosdorf, Melk i Maria Taferl. Szczególnie w Godzinie Miłosierdzia w Maria Taferl w kościele Matki Bożej Bolesnej będziemy polecać nasze dzieci i nasze rodziny. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://radiodroga.net/2022/07/31/pielgrzymka-loosdorf-melk-maria-taferl-sobota-20-08-2022-r/.